Kontakt

Föremål och porträtt i Öpnna magasinet. Foto: Emelie Lilja.

Vill du boka en visning eller en konferens? Har du frågor om museets samlingar? Här hittar du kontaktuppgifter till oss på museet.

Mölndals stadsmuseum

Allmänna frågor, boka konferensrum eller visning
031-315 16 50
museum@molndal.se

Telefontider
Tisdag ‑ fredag: 09.30‑11.20, 12.00‑16.00
Lördag ‑ söndag: 12.00‑16.00

Boka museilektion eller visning
Malin Broby, 031-315 16 53
museilektion@molndal.se
malin.broby@molndal.se

Adress

Besöksadress
Mölndals stadsmuseum
Kvarnbygatan 12
431 34 Mölndal

Postadress
Mölndals stadsmuseum
431 82 Mölndal

Frågor om fotosamling och databas

Christine Caux Gustafsson
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 54
christine.caux-gustafsson@molndal.se

Frågor om föremålssamling, gåvor och lån

Birgitta Martinius
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 62
birgitta.martinius@molndal.se

Frågor om Mölndals historia, arkiv och faktarum

Lars Gahrn
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 57
lars.gahrn@molndal.se

Kommunikation, marknadsföring och webb

Clara Vollrathson
Kommunikatör
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 52
clara.vollrathson@molndal.se

Kulturmiljöer, byggnadsvård

Ulla Hasselqvist
Stadsantikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 63
ulla.hasselqvist@molndal.se

Museibutik, reception och bokning av barnkalas

Camilla Eliasson
Butiks- och receptionsansvarig
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 08
camilla.eliasson@molndal.se

45 kubik

Marie Berge
Utställningsscenograf
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 61
marie.berge@molndal.se

Mölndals stadsmuseum | Kvarnbygatan 12 | 431 82 Mölndal | 031-315 16 50 | museum@molndal.se