Museet flyttar till Forsåker 2027-28
Under 2027 kommer Mölndals stadsmuseum att flytta till nybyggda lokaler i den helt nya stadsdelen Forsåker, omkring 500 meter från museets nuvarande plats i Kvarnbyn.

Visionsbild, delvis AI-genererad.
Vi kommer att ta med oss allt som är bra med Mölndals stadsmuseum – och göra det ännu bättre! Vårt unika öppna magasin, vår fantastiska samling av Lindomemöbler, vår fina museibutik, aktuella tillfälliga utställningar och programverksamhet. Och vi kommer att kunna nå ännu fler Mölndalsbor med ett mer centralt läge i tillgängliga lokaler, säger museichef Helena Joelsson Ekström.
Öppet som vanligt 2026
Mölndals stadsmuseum har öppet som vanligt med program och nya mindre utställningar hela 2026 på Kvarnbygatan 12. Den populära utställningen Ren skit – från Lortsverige till Clean girl förlängs också året ut.
Se allt som är på gång under våren i vår programkalender.
På plats 2027–2028
Stadsmuseet kommer att öppna tidigast vid årsskiftet 2027–2028 i ett nybyggt hus med närhet till både kulturhistoriska Kvarnbyn och Forsåkerområdets anrika bruksbyggnader.
Forsåker byggs i flera etapper och museet ingår i den första. Tillsammans med bland annat det nya danscentret 1024 och tapetmakarna Lim & Handtryck blir Mölndals stadsmuseum en del av besöksmålet Papyr.

Byggarbetsplatsen i Forsåker februari 2026.
Relaterad information
- Följ arbetet med den nya stadsdelen Forsåker.
- Nyhet 2024-12-18, Mölndals stadsmuseum flyttar till Forsåker.
Mölndals stadsmuseum
Uppdaterad: