Translate

Use Google to translate the web site.
We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Translate

Kontakt

Du kanske vill du boka en visning, konferens eller har frågor om museets samlingar. Här hittar du våra kontaktuppgifter - vi hjälper dig gärna att svara på dina frågor.

Ett barn håller i en gammal telefonlur. Foto: tinablick photo

Mölndals stadsmuseum

Allmänna frågor, boka konferensrum eller visning
031-315 16 50
museum@molndal.se

Telefontider:
tisdag ‑ fredag:  kl. 09.30‑11.20, 12.00‑16.00
lördag ‑ söndag: kl. 12.00‑16.00

Besöksadress:
Mölndals stadsmuseum, Kvarnbygatan 12, 431 34 Mölndal

Postadress:
Mölndals stadsmuseum, 431 82 Mölndal

Museichef

Cajsa Lagerkvist
031-315 16 51
cajsa.lagerkvist@molndal.se

Museibutik och reception

031-315 16 64
Telefontider: tisdag ‑ söndag, kl. 12.00‑16.00

Camilla Eliasson
Butiks- och receptionsansvarig
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 08

För skola – boka museilektion

Malin Broby
Museipedagog
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 53
museilektion@molndal.se

Forscaféet

031-706 90 00
forscafeet@gmail.com
Forscaféet på Facebook

Besöksadress: Mölndals stadsmuseum, Kvarnbygatan 12, 431 34 Mölndal

Personal

Anna Thal
Planeringssekreterare
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 55
anna.thal@molndal.se

Birgitta Martinius
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 62
birgitta.martinius@molndal.se

Camilla Lengstrand 
Konstintendent
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 25
camilla.lengstrand@molndal.se

Cajsa Lagerkvist
Museichef
Mölndals stadsmuseum
Avd.chef Museum, konst och kultur
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 51
cajsa.lagerkvist@molndal.se

Camilla Eliasson
Butiks- och receptionsansvarig
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 08
camilla.eliasson@molndal.se

Christine Caux Gustafsson
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 54
christine.caux-gustafsson@molndal.se

Clara Vollrathson
Kommunikatör
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 52
clara.vollrathson@molndal.se

Elias Nasro
Tekniker
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 58
elias.nasro@molndal.se

Ilse Glimberg
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 87
ilse.glimberg@molndal.se

Jan Sandberg
Kulturkonsulent
Kultur- och fritidsförvaltningen
0706-23 44 21
jan.sandberg@molndal.se

Lars Gahrn
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 57
lars.gahrn@molndal.se

Linda Frendberg
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 87
linda.frendberg@molndal.se

Malin Broby
Museipedagog
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 53
malin.broby@molndal.se

Martin Grelsson
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 87
martin.grelsson@molndal.se

Patrik Andersson
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 87
patrik.andersson@molndal.se

Richard Damm
Konsttekniker
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 23
richard.damm@molndal.se

Sara Sivre
Kultursamordnare barn och unga
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 27
sara.sivre@molndal.se

Stefan Ferm
Museitekniker
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 37
stefan.ferm@molndal.se

Ulla Hasselqvist
Stadsantikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 63
ulla.hasselqvist@molndal.se

Åsa Palmaer Skoglund
Utställningsformgivare
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 61
asa.palmaer-skoglund@molndal.se

Åsa Tollbom
Enhetschef konst och kultur
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 28
asa.tollbom@molndal.se

Kontakt

Frågor om:

Fotosamling och databas

Christine Caux Gustafsson
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 54

Föremålssamling, gåvor och lån

Birgitta Martinius
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 62

Mölndals historia, arkiv och faktarum

Lars Gahrn
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 57

Kommunikation, marknadsföring och webb

Clara Vollrathson
Kommunikatör
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 52

Kulturmiljöer, byggnadsvård

Ulla Hasselqvist
Stadsantikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 63

Dela på:

Senast uppdaterad 2018-06-21 14.15